Ett ord från förskolechefen

Vansö ligger mitt emot förskolan Helge och var tidigare ett barnhem i socialförvaltningens regi. 2003 tog vi över lokalen och byggde om den till förskola. Vansö har 4 avdelningar med barn i åldern 1-3, 3-5 år och matsal.

Vi som arbetar här och har sett den utveckling förskolan genomgått under åren har varit med om en rolig och lärorik resa och det är med stolthet vi kan konstatera att kön till vår förskola alltid har varit lång. Vi visar gärna upp vår verksamhet och berättar mer om oss när ni hör av er.

 

 

Välkomna!

Förskolechef

Ulrika Myrqvist

072-545 74 30
ulrika@visomvaxer.se

Bitr. Förskolechef

Isabelle Levin

0708-556 208
isabelle@visomvaxer.se

Pedagogista

Julia Brukroken julia@visomvaxer.se

Melika Coskun (föräldraledig)

Avdelningar

 

Tigern
08-124 568 11
tigern@visomvaxer.se

Pantern
08-124 568 12
pantern@visomvaxer.se

Leoparden
08-124 568 13
leoparden@visomvaxer.se

Lejonet
08-124 568 14
lejonet@visomvaxer.se

Köket
08-124 568 15
kokv@visomvaxer.se

 

Besöksadress

Vansövägen 4
125 40 Älvsjö

Vansös senaste nyheter

Kalendarium

Laddar… Laddar…

Matsedel

Vecka: 43
Måndag: Ugnsbakad lax, kokt potatis och mammas dillsås
Tisdag: Pasta med ost och skinksås
Onsdag: Kålpudding och kokt potatis
Torsdag: Rostad rotsakssoppa och hembakat bröd
Fredag: Pannkakor, lättvispad grädde och rårörda bär


Vecka: 44
Måndag: Fish and chips!
Tisdag: Köttfärssås och makaroner
Onsdag: Kycklinggryta och ris
Torsdag: Svampsoppa och hembakat bröd
Fredag: Pyttipanna och inlagda rödbetor


4

Antal avdelningar

16

Antal pedagoger

74

Antal barn