Ett ord från förskolechefen

Vansö ligger mitt emot förskolan Helge och var tidigare ett barnhem i socialförvaltningens regi. 2003 tog vi över lokalen och byggde om den till förskola. Vansö har 4 avdelningar med barn i åldern 1-3, 3-5 år och matsal.

Vi som arbetar här och har sett den utveckling förskolan genomgått under åren har varit med om en rolig och lärorik resa och det är med stolthet vi kan konstatera att kön till vår förskola alltid har varit lång. Vi visar gärna upp vår verksamhet och berättar mer om oss när ni hör av er.

 

 

Välkomna!

Förskolechef

Ulrika Myrqvist

072-545 74 30
ulrika@visomvaxer.se

Bitr. Förskolechef

Isabelle Levin

0708-556 208
isabelle@visomvaxer.se

Pedagogista

Julia Brukroken julia@visomvaxer.se

Melika Coskun (föräldraledig)

Avdelningar

 

Tigern
08-124 568 11
tigern@visomvaxer.se

Pantern
08-124 568 12
pantern@visomvaxer.se

Leoparden
08-124 568 13
leoparden@visomvaxer.se

Lejonet
08-124 568 14
lejonet@visomvaxer.se

Köket
08-124 568 15
kokv@visomvaxer.se

 

Besöksadress

Vansövägen 4
125 40 Älvsjö

Vansös senaste nyheter

Kalendarium

Laddar… Laddar…

Matsedel

Vecka: 8
Måndag: Moussaka
Tisdag: Kyckling i sötsur sås och ris
Onsdag: Renskavsgryta, potatismos och rårörda lingon
Torsdag: Chili sin carne och ris
Fredag: Italiensk pastarätt


Vecka: 9
Måndag: Fiskgratäng med räkor och hemgjort potatismos
Tisdag: Överraskning!
Onsdag: Köttfärssås och spagetti
Torsdag: Ärtsoppa och hembakat bröd
Fredag: Ugnspannkaka, rårörda bär och lättvispad grädde


Vecka: 10
Måndag: Ugnsbakad torskfilé i krämig dragonsås och kokt potatis
Tisdag: Indisk dhalgryta med ris och mynta yoghurt
Onsdag: Ost och skinksås och pasta
Torsdag: Tomatsoppa och hembakat bröd
Fredag: Köttbullar, hemlagat potatismos och gräddsås


Vecka: 11
Måndag: Sprödbakad sejfilé med rostad gotlandspotatis och dillmajonäs
Tisdag: Falafel med pitabröd, ris och goda tillbehör
Onsdag: Kycklingfärsbiffar med parmesankräm och rostade rotsaker
Torsdag: Svampsoppa och hembakat bröd
Fredag: Ugnsbakad kassler i tomatgräddsås och kokt potatis


4

Antal avdelningar

16

Antal pedagoger

74

Antal barn