Ett ord från förskolechefen

Vansö ligger mitt emot förskolan Helge och var tidigare ett barnhem i socialförvaltningens regi. 2003 tog vi över lokalen och byggde om den till förskola. Vansö har 4 avdelningar med barn i åldern 1-3, 3-5 år och matsal.

Vi som arbetar här och har sett den utveckling förskolan genomgått under åren har varit med om en rolig och lärorik resa och det är med stolthet vi kan konstatera att kön till vår förskola alltid har varit lång. Vi visar gärna upp vår verksamhet och berättar mer om oss när ni hör av er.

 

 

Välkomna!

Förskolechef

Ulrika Myrqvist

072-545 74 30
ulrika@visomvaxer.se

Bitr. Förskolechef

Isabelle Levin

0708-556 208
isabelle@visomvaxer.se

Pedagogista

Julia Brukroken julia@visomvaxer.se

Melika Coskun (föräldraledig)

Avdelningar

 

Tigern
08-124 568 11
tigern@visomvaxer.se

Pantern
08-124 568 12
pantern@visomvaxer.se

Leoparden
08-124 568 13
leoparden@visomvaxer.se

Lejonet
08-124 568 14
lejonet@visomvaxer.se

Köket
08-124 568 15
kokv@visomvaxer.se

 

Besöksadress

Vansövägen 4
125 40 Älvsjö

Vansös senaste nyheter

Kalendarium

Laddar… Laddar…

Matsedel

Vecka: 47
Måndag: Krispig cornflakesfisk och kokt potatis, kall sås
Tisdag: Köttfärssås och makaroner
Onsdag: Gratinerad falukorv och potatismos
Torsdag: Linssoppa och hembakat bröd
Fredag: Pannkakor, lättvispad grädde och rårörda bär


Vecka: 48
Måndag: Ugnsbakad fisk, kokt potatis och dillsås
Tisdag: Krämig pastasås med ost och makaroner
Onsdag: Köttfärsbiffar, kokt potatis och gräddsås
Torsdag: Morotssoppa och hembakat bröd
Fredag: Kotlettrad, rostad potatis och sås


Vecka: 49
Måndag: Sprödbakad fisk, kokt potatis och remouladsås
Tisdag: Pyttipanna och rödbetor
Onsdag: Ugnsbakad kycklingfilé, ris och currysås
Torsdag: Rostad blomkålssoppa och hembakat bröd
Fredag: UTVÄRDERINGSDAG (förskolan stängd)


Vecka: 50
Måndag: Fisk i krämig dragonsås och kokt potatis
Tisdag: Korvstroganoff och ris
Onsdag: Potatisbullar, lingonsylt och keso
Torsdag: Svampsoppa och hembakat bröd
Fredag: Italiensk pastagratäng


4

Antal avdelningar

16

Antal pedagoger

74

Antal barn